Friday, January 07, 2011

Ennustusluud -haarav raamat tänapäeva Hiinast


Jõulude ajal potsatas jõuluvana kingikotist minu lugemislauale huvitav raamat Hiina maast. "Reis Hiina - Ennustusluud". Autor Peter Hessler alustas Hiinas kunagi inglise keele õpetajana,millest on tal ka raamat "Kaks aastat Yangtse jõel" (2001).

"Ennusustuslud" on põnev raamat. Võtmeisikutena esineb ka Peteri üks uiguurist sõber - Polat, kes alul on ärikas Bekingi vene linnaosas Yabaolus. Ja hiljem siirdub USA-sse.


Väike ebatäpsus ka. Raamatu alul kirjeldab Peter kuidas Pekingi ronhijaamades hõiskavad mehed ja naised rongilt maha tulijatele - "Retsept,retsept!" (Hiina keeles fapiao) Tegeleikult on vist tegu kas tõlkevea või arusaamatusega. Sest fapiao on hiina keeli kviitung või arve. Jah seda mõistet kasutatakse ka aapteekides. 发票 - otsene tõlge on arve. Aga restoranis või söögikohas on hea küsida mitte fapiaod vaid maidan'i 买单 - so restorani arvet.

Raamat annab väga hea sisevaate Hiina viimase aastakümne arengusse, kuid tegelikult on see aeg millest autor kirjutab juba praeguse Hiinajaoks natuke eilne päev. Ikkagi juhtub 5 aasta jooksul nii mõndagi. Aga tähtsamatest tänapäeva Hiinat draivivate trendide mõistmiseks on see raamat ideaalne. Võiks öelda et isegi täidab tühja kohta Hiina kohta käivate raamatute seas. Sest kõik needmajandusimesi ja poliitikat ja kultuuri kirjeldavad raamatud ei taba seda mis toimub nö tegelikult Hiina suurlinnade tänavatel vabrikutes ja maanurkades kus isa emad oma lapsi suurlinnadest aeg ajalt koju ootavad.

Teine liin,millele viitab ka pealkiri on hiina kirakeelest kultuurist ja kultuurirevulutsioonistki. Autorit paelub hiina vanem kiri, mida on leida vanadest ürikutest ja vanadelt ennustusluudelt.
Ta jälitab kui nii võib öelda üht hiina ajaloolast kes neid pool sajandit tagasi või rohkemgi uuris. Ta püüab taastada selle inimese ja teadlse elulugu ja tema panust teadusesse ja hiina kultuuripärandi säilimisse. See teema viib autorit kokku hallipäiste kõiki raskusi näinud ja talunud hiina teadurite ja kultuuritegelaste kes Mao võimuvõitluste kiuste ellu on jäänud. Läbi nende vanade hiinlaste joonistub traagiline Hiina, unustatud ja ehk liigagi mahavaikitud.