Saturday, November 14, 2009

Raamatututvustus - Esimees Mao


Eelmisel neljapäeval oli Solarise Apollo raamatupoes raamatusõprade klubi. Tutvustati Jung Chang ja John Halliday kirjutatud raamatut Esimees Mao -Rääkimata lugu. Raamatut tutvustasid hiina spetsialist Märt Läänemets ja noor hiina keele tõlk Tallina Ülikoolist Katja Koort.(Viimasel on ka hiljuti ilmunud tõlkeraamat vt. minu viimast postitust). Vestlusringis istus ka majandus-geograaf Hardo Aasmäe. Üritust juhtis Juku-Kalle Raid.

Räägiti seltsimees Maost ja tänapäeva Hiinast. Miks on Hiinas ikka kommunism ja miks Maod ja tema ajastut ei ole küllaldaselt hiinlaste poolt hukka mõistetud. Katja Koort lausus, et isegi punkarid ei suhtu Maosse halvustavalt :-o.

Läänemets ütles, et tema oli selle raamatu puhul üllatunud ikka kui palju Stalinstlik Venemaa ikka toetas ja juhtis Hiinas 50 - 60 a. toimuvat. Stalini mahitusel olevatki Maole tee parteisüsteemis puhastatud ja lisaks relvad ja raha mida ta NL-st sai.

Arutati ka kuidas on lood Hiinas kirjaoskusega, et kas see on suur või väike. Minu meelest annab siinjuhul mingi pildi ka Interneti kasutus. Mis on kogu maailma mastaabis absoluutsete kasutajate poolest suurim - 300 milj kasutaja ringis juba. Tõsi Hiinas on interneti kasutajad oluliselt nooremad. Kui aga arvestada, et mitte kõik ei kasuta internetti aga on seda siiski valmis tegema, siis peab kirjaoskus ikka olema enam vähem - suur. Minu seisukoht on siin veel selline et keskmine Hiina noor on haritud ja teab 70% on näiteks Eestist ja osad teavad ka kus see asub.

Hardo Aasmäe rääkis majanduslikust olukorrast tänapäeva Hiinas ja missugused on selle ajaloolis geograafilised kujunemishoovad. Et peamiselt buumib hiina odaval maalt saabunud tööjõul.

Läänemets pidi veidi varem ära minema ja nii ei saanud ka tema vastata küsimusele millal Hiina demokratiseerub. Ta tõstis ülesse hoopis Konfutsiuse raamatu Vested ja vestlusi (kas uustrükk Mälli tõlkes?) lausudes et Mao ei sallinud konfutsionismi mitte kuidagi. Budismi veel kuidagi aga mitte Konfutsiust. Veel ütles Läänemets "Konfutsius - Hiina kristus!"

Autorid on abielupaar. Jung Chang - pin yinis siis Zhāng Róng on Hiinas sündinud inglise kirjanik. Temal on ilmunud veel ka teine tuntud autobiaograafiline teos - Metsikud Luiged. Tema lapsepõlve nimi oli Teine Luik - Er hong. See kõlas nagu "kergelt punane". Kõiki kommunistlikke parteilasi kutsuti aga tumepunasteks.

No comments: